webbannons-sjalvklart-880x290px

 

Varför ska jag välja en SKK-uppfödare?

Att köpa en valp från en uppfödare inom Svenska Kennelklubben innebär ett tryggare hundköp. Våra uppfödare följer regelverk som syftar till att ge både tiken och valparna goda förutsättningar. SKK har också regler kring försäljning och leverans av valpar vilket betyder att du som konsument kan känna dig tryggare.

Uppfödare

Kennelnamn Tlf / Fax E-post / hemsideadress  
Name Phone e-mail /website
Angelluck's
Enneli Tikkanen
Haraldsbyvägen 27 
Ax-22410 Godby 
Åland, Finland
 
+358-4573613079 tikkanen.enneli@gmail.com
http://www.angellucks.com/
Becharmd
Liza Algotsson 
Poppelvägen 7
871 52 Härnösand 

070-3488123 liza_algotsson@hotmail.com www.kennelbecharmd.se
Elselins
Elisabeth Selin
Sjöviksvägen 28 
56594 Sandhem

  http://www.elselinskennel.se/
Fagrafloras
Anki Lindgren
Västomsundet 47
93791 Burträsk


0914-10747

070-3205657
fagraflora@gmail.com 
www.fagraflora.se

Fluffy Bunny Feet's
Christel Edvinsson/ Anders Johansson 

Orgelvägen 1H 
362 58 Linneryd

 

073-811 14 29 fluffybunnyfeetskennel@gmail.com
 www.fluffybunnyfeet.se
Jockums
Anna Carin Falk
Västra Näs 101
672 91 Årjäng

0573-34030

070-320 43 91
annacarin@telia.com www.jockums.dinstudio.se
Johtina´s
Anita Jonsson
Berghem Västregård 1
34191 Ljungby

073-0501692 johtinas@live.se
http://www.johtinas.com
Kelebek´s
Susanne Åhlberg
Rietz väg 34
298 91 Tollarp

0703-808529 kelebeks@live.se
www.kelebeks.se
Kilemar's
Birgit Kilemar
Norravägen 43
26022 Tågarp

0418-50263

073- 0753363
birgitkilemar@hotmail.com http://www.kilemar.se/

Kuzamkura's
Lina Jansson

Grötån 216
459 91 Ljungskile 


 0709-208784

liltith@hotmail.com

 

 

Kätran
Katrine Dahllund & Nils Sjölander
Envägen 5
872 43 Kramfors

 070-6580812 katrine.dahllund@telia.com www.kennelkatran.se
Macollie
Lars Thulin
Ramtveten Slätthult
45751 Bullaren


0706 009008 kennelmacollie@hotmail.com http://www.kennel-macollie.se/
Marimia's
Marianne Blomqvist
Skärslycke 6
46192 Trollhättan


0520-72664  marimias@home.se
www.marimias.com
Mixtras
Marita Thorén
Lomvägen 661
192 57 Sollentuna


08-473 01 07 Marita.Thoren@bredband.net www.mixtras.se
Mysslä's
Sara och Kerstin Neogard Ala 112 Gurfiles
62371 Katthammarsvik


0498-55074

070-4715198
 
imma@mbox305.swipnet.se
www.mysslaskennel.com

Noble Nadirs

Birgitta Bernhed

Lindåsvägen 10 441 72 Sollebrunn

Amanda Bernhed Uhlén

Sätilavägen 659
439 72 Fjärås
 
0704294334 Birgitta 

0731538860 Amanda
noblenadirs@hotmail.com http://www.noblenadirs.se
On The Moon
Cecilia Kungberg
Kärrstorp 158
39591 KALMAR


0480-202 22

073-811 13 81
 
kennel@onthemoon.se www.onthemoon.se 

Putterflies
Matilda Lindblad
Åvägen 138
26774 Billesholm

 

073-9878737
Matilda.lindblad@hotmail.com
www.facebook.com/Putterflies
www.kennelputterflies.se

Sjuströmmars
Maria Larsson
Månslunda 1115
273 56 Brösarp

 


070 772 04 29
maria@sjustrommarskennel.se http://www.sjustrommarskennel.se
Skymningen's
Maud Pettersson Fläckebogatan 2
723 43 Västerås


021-415557

070-4570993
skymningens@telia.com
Thairghay's
Marie Forsberg
Skansvägen 100
830 05 Järpen


070-476 97 75 thairghays@yahoo.se http://www.thairghays.se/

Tipzy´s
Malin Harlén
Balebovägen 29
28044 Alsterbro

Krister Bratt
Eva Harlén-Bratt
Wennerrbergsvägen 5
531 34 Lidköping

0481-54111

0510-14075
info.tipzys@gmail.com http://www.tipzys.se

Well-Heeleds

Annica Carlsson
Brastads-Öna 117
454 91 Brastad

 

 

070-6823205

 

 

 

 

annicalysekil@hotmail.com

New1

Vindarna Viskar

Kicki Blombacke
Västra Gränsgatan 8
983 31 Malmberget
 
 

www.vindarnaviskar.n.nu

 

Vittoria's
Karin Johansson
Gnallen Vegas Hage
641 99 Sköldinge


0157-500 37

073-752 55 32 
 

 

karin@vittoria.se

www.vittorias.se

Änglalyckan´s
Mia Sandberg
Dalgatan 15 
244 31 Kävlinge


046-735835

0709-770303
anglalyckan@live.se http://anglalyckanskennel.cybersite.se