Topplistan 2015

 

Tio-I-Topp Utställning 2017

poängen beräknad på följande utställningar

My Dog X2, Strängnäs X2, Malmö, Västerås, Lidköping, Hässleholm,

Luleå, Piteå, Gimo, 3X Norrköping, Vänersborg, Leksand, Vännäs, Gällivare, 2X

Borås, Alfta, 2X Tvååker, Piteå, 2X Köping, Ransäter, 2X Visby, Svenstavik,

Luleå, Ronneby,Överkalix, Askersund, Eskilstuna, Norrköping, MärstaX2,

Ljungskile, 2X Högbo, Öland, Eslöv, Tågarp, Gimo, Sundsvall, Timrå, Växjö,

Stockholm

                                  

 Hanar   
 sven

1. Noble Nadirs Berlioz

98/5 poäng

Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén

 

 

Aramis-2017

2. CH Fanobi´s Aramis
87/5 poäng
Äg Anita Antonsson

 Thrille

3. CH Menine´s Born To  Thrill 

82/5 poäng 

 Äg Marianne Blomqvist


Love 6

4. CH Vittoria´s Come Along

69/5 poäng

Äg Karin Johansson 

 VittoriasSecretLove

 

5. CH Vittoria´s Secret Love
61/5 poäng
Äg Marianne Blomqvist

 

Vittoria´s Star of Fire

6. CH Vittoria´s Star Of Fire
56/5 poäng
Äg Karin Johansson

 Änglalyckans Bilbo

 

7. CH Änglalyckans Bilbo Bagger

 

44/5 poäng

 

Äg Linda Nilsson

 

Änglalyckans Christmas Legend

8. Änglalyckans Christmas Legend

36/3 poäng

Äg Mia Sandberg / Julia Lindstrii

1111fariymist (2) 

 

9. Zenitzias Rolex Exclusive 

33/4 poäng 

Äg Ulrika Wijk

 

 M Donald

 

10. CH Mixtras Donald 

28/4 poäng

 Ingela Johansson Nilsson

 

Tikar

 

 

1. CH Rosine Vivevanette

127/5 poäng 

Äg Anki Lindgren

 

 Dauphine (2)

 

2. CH Vertiida´s Dauphine 

113/5 poäng 

Äg Birgitta Bernhed/Amanda Bernhed Uhlén

 

All the best vive vanette 

 

3. All The Best Vive Vanette 
86/5 poäng 
Äg Anki Lindgren

 

 Vs Little Darlin´

4. CH Vittoria´s Little Darlin´

77/5 poäng

Äg Margareta Sverkersdotter

NN_zenobia 

5. CH Noble Nadirs Zenobia

74/4 poäng

Äg Ewa Brattstig

Angelucks Yasmine True Heart

6. Angelluck´s Yasmine True Heart
72/5 poäng
Äg Birgitta Bernhed/Amanda Bernhed Uhlén

 Angelluck´s White Wanessa

7. CH Angelluck´s White Wanessa

67/4 poäng

Äg Anita Jonsson

 Zkarabis tik

 

8. CH Zkarabi´s Rail Way
53/4 poäng
Äg Britt Hagman Sölvberg

 

Älva

9. CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider

50/5 poäng

Äg Christel Edvinsson

 Britt-1

 

10. CH Blicci´s Jet Set Celebrity 

48/4 poäng 

Äg Lise Verburg

 

Veteraner

 
Dauphine (2)

1. CH Vertiida´s Dauphine
37/5 poäng
Äg Birgitta Bernhed/Amanda Bernhed Uhlén

 Nicki 20100521 1

2. CH Vittoria´s Redneck

36/5 poäng

Äg Karin Johansson

 VittoriasSecretLove

 

3. CH Vittoria´s Secret Love

34/5 poäng

Äg Marianne Blomqvist

 

Thair Avalange

4. CH Thairghay´s Avalanche

14/2 poäng

Äg Marie Forsberg

2012-05-19 6
 
 

4. CH Vittoria´s E.T
14/3 poäng
Äg Karin Johansson

 
 
 Milja (2)

6. Milja

10/2 poäng

Äg Elisabeth Aikio

Uppfödargrupper  
Vittorias grupp 2017

1. Vittoria´s kennel
34/5 poäng
Äg Karin Johansson

 mixtras grupp

2. Mixtras kennel

32/5 poäng

Äg Marita Thorén

 freetains_uppf

3. Freetain´s kennel

16/3 poäng

Äg Anne Grethe Lyngstad

Mias Grupp

4. Änglalyckans kennel

11/2 poäng

Äg Mia Sandberg

Avelsgrupp

Ägare

Astrids grupp

CH Mixtras Astrid

25/3 poäng

Äg Marita Thorén

 

Hur man räknar poäng
 OBS Valpar ingår EJ i poängberäkningen!

Styrelsen har beslutat om följande ändringar av reglerna för tio-i-topplistan gällande                    fr.o.m 2014-01-01.

BIR// 10 poäng + slagna hundar (anmälda hundar)  
BIM // 7 poäng  + slagna i sitt kön (anmälda hundar) BH2/BT2//  5 poäng +  slagna i sitt kön (anmälda hundar) BH3/BT3// 3 poäng +  slagna i sitt kön (anmälda hundar) BH4/BT4// 2  poäng + slagna i sitt kön (anmälda hundar)

 
Veteraner
 
CK 5 poäng 1 poäng för varje slagen konkurrent (anmälda hundar) Excellent 3 poäng i poäng för varje slagen konkurrent (anmälda hundar)
 
Uppfödargrupper
 
HP 5 poäng 1 poäng för varje slagen konkurrent (anmälda hundar)
 
Avelsgrupper
 
HP 5 poäng 1 poäng för varje slagen konkurrent (anmälda hundar)
 
Grupplaceringar
 
1:a 5 poäng 2:a 4 poäng 3:a 3 poäng 4:a 2 poäng Minst 2 och max 5 bästa resultat räknas Valpar räknas inte, de tävlar i inofficiella klasser.