Utställnings Resultat

 

 

 Utställningsresultat 2018

Vid inrapportering måste vi också ha domare, ägare, antalet hundar,

hanar resp tikar och klasser som hundarna tävlat i
Skickas till phalenia@phalenesallskapet.se
 

 
 

2018-11-03 INT Växjö (12 hundar anmälda)

Domare: Hans Almgren

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Freetain´s Popthero Thitrick ukl BH1 BIM Cert CACIB Lisa Vlasak
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année ukl BT1 BIR Cert CACIB Christel Edvinsson
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT2 R-cacib Christel Edvinsson
Vittoria´s Cammy ukl BT3 R-cert Karin Johansson
Putterflies Grace Grim Reaper ökl BT4 Matilda Lindblad
Valpar Klass   Resultat  Ägare
Johtina´s Decibelle valpkl BIR-valp HP Anita Jonsson
Vittoria´s Zebastian valpkl BIM-valp HP Karin Johansson
 

2018-10-07 SDHK Nat Timrå (4 hundar anmälda)

Domare: Anna-Lena Angeria

INGA HP eller CK delades ut
 
 

2018-10-06 SKK INT Tågarp (5 hundar anmälda)

Domare: Carina Andersson Rapp

Hanar Klass   Resultat  Ägare

Vittoria´s Carter

ukl BH1 BIR Cert CACIB Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Freetain´s Joblue Skymeen chkl BT1 BIM Cert CACIB Champion Anne Grethe Lyngstad
Noble Nadirs Elsa junkl BT2 R-cert Anna Engström
Vittoria´s Cammy ukl BT3 R-cacib Karin Johansson
 

2018-09-23 SDHK Nat Tågarp (18 hundar anmälda)

Domare: Ferone Armado, Italien 

Hanar Klass   Resultat  Ägare

Noble Nadirs Eugene

junkl BH1 BIM Cert Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Änglalyckans Crush  Dry Lime Cider chkl BT1 BIR Christel Edvinsson
CH Blicci´s Jet Set Celebrity chkl BT2 Lise Verburg
Fluffy Bunny Feet´s La Grande  Année ukl BT3 Cert Christel Edvinsson
Vittoria´s Cammy ukl BT4 R-cert Karin Johansson
Veteraner Klass Resultat Ägare
CH Vertiida´s Dauphine vetkl BIR-vet Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
Uppfödarklass Klass Resultat Ägare
Kilemars kennel   Bästa uppdargrupp Birgit Kilemar
Valpar Klass Resultat Ägare
Vittoria´s Zebastian valpkl BIR-valp HP Karin Johansson
 
 

2018-09-22 SKK Nat Eslöv (16 hundar anmälda)

Domare: Per Svarstad

Hanar Klass   Resultat  Ägare

CH Menine´s Born To Thrill

 chkl  BH1 BIR Marianne Blomqvist

CH Änglalyckans Christmas Legend

chkl BH2 Mia Sandberg / Julia Lindstrii

Misteriya Peanut Butter

ukl BH3 Cert Carina Hansén

Änglalyckans Mandela

junkl BH4 R-cert Malin Lindvall
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Freetain´s Theres Jothera chkl BT1 BIM Cert Champion Catharina Hell Lykke
Putterflies Grace Grim Reaper ökl BT2 R-cert Matilda Lindblad
CH Änglalyckans Cinderella chkl BT3 Mia Sandberg
Fluffy Bunny Feet´s La Grande  Année ukl BT4 Christel Edvinsson
Veteraner Klass Resultat Ägare
Kecil Vanity Fair vetkl BIR-vet Lise Verburg
Uppfödarklass Klass Resultat Ägare
Änglalyckans kennel   Bästa uppdargrupp Mia Sandberg
Valpar Klass Resultat Ägare
Vittoria´s Zebastian valpkl BIR-valp HP Karin Johansson
 
 

2018-09-08 SKK Nat Gimo (3 hundar anmälda)

Domare: Annette Bystrup

Hanar Klass   Resultat  Ägare

Ingen hane placerad

     
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Noble Nadirs Ballerina ökl BT1 BIR Cert Champion Ulla-Britta Engström
Valpar Klass Resultat Ägare
Noble Nadirs Faline valpkl BIR-valp HP Frida Svedin

 

 

2018-09-02 SKK Nat Öland  (13 hundar anmälda)

Domare: Joakim Ohlsson

Hanar Klass   Resultat  Ägare

Ingen hane placerad

Johtina´s New Wave

junkl BIR-junior Anita Jonsson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT1 BIR  Christel Edvinsson
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année ukl BT2 Cert Christel Edvinsson
CH Kecil Vanity Fair vetkl BT3 R-cert Lise Verburg
Veteraner Klass Resultat Ägare
CH Kecil Vanity Fair vetkl BIR-vet Lise Verburg
 
 

2018-09-02 SDHK Nat Högbo (5 hundar anmälda)

Domare: Monica Vikner Stafberg

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Ingen hane placerad      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Vittoria´s Cammy ukl BT1 BIR Cert Karin Johansson
Valpar Klass Resultat Ägare
Vittoria´s Zebastian valp BIR-valp  Karin Johansson
 
 

2018-09-01 SKK Nordic Högbo (7hundar anmälda)

Domare Dan Ericsson

Hanar Klass Resultat Ägare
CH Becharmd Breaking Free chkl BH1 BIM NORDIC Cert Lisa Algotsson
Tikar Klass Resultat Ägare
Freetain´s Popthera Thivaiana ukl BT1 BIR Cert NORDIC Cert Bodil Engvall Nilsson
CH Becharmd Check Me Out chkl BT2 NORDIC R-cert Susanne Modin
Vittoria´s Cammy ukl BT3 R-cert Karin Johansson
Valpar Klass Resultat Ägare
Vittoria´s Zebastian valp BIR-valp Karin Johansson

 

 

2018-08-26 PhS-rasspecial Nat Backamo  (7 hundar anmälda)

Domare: Eva Nielsen

Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Secret Love  vetkl  BH1 BIM  Marianne Blomqvist
Freetain´s Popthero Thitrick ukl BH2 Cert BIS-4 unghund Lisa Vlasak
Noble Nadirs Eugene junkl BH3 R-cert Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH ´Freetain´s Xoxomistbourne chkl BT1 BIR Cert Champion Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Vittoria´s Cammy junkl BT2 R-cert BIS-3 junior Karin Johansson
CH Vertiida´s Dauphine vetkl BT3 Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Veteraner Klass Resultat Ägare
CH Vertiida´s Dauphine vetkl BIR vet BIS-1 veteran Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BIM-vet  Marianne Blomqvist
Valpar Klass Resultat Ägare
Vittoria´s Zebastian valp BIR-valp BIS-1 4-6 mån Karin Johansson
Noble Nadirs Flower valp BIR-valp BIS-1 6-9 månader Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
 

 

2018-08-26 SKK INT Visby  (12 hundar anmälda)

Domare: Kitty Sjong, DK

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Fluffy Bunny Feet´s Charles Mignon  ukl  BH1 Cert BIR CACIB  Kerstin Neogard
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT1 BIM CACIB Christel Edvinsson
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année ukl BT2 Cert R-cacib Christel Edvinsson
CH Noble Nadirs Zira chkl BT3 Ewa Brattstig

 

2018-08-25 SKK Nat Backamo  (8 hundar anmälda)

Domare: Åsa Andersson Fröding

Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Menine´s Born To Thrill  chkl  BH1 BIR  Marianne Blomqvist
Noble Nadirs Eugene junkl BH2 Cert Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Vittoria´s Cammy ukl BT1 BIM Cert Karin Johansson
CH Freetain´s Xoxomistbourne chkl BT2 R-cert Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Valpar Klass Resultat Ägare
Jockums Becky valp BIR-valp HP Anna Carin Falk
Jockums Bianka valp 2 HP Anna Carin Falk

 

2018-08-25 SKK Nat Visby  (9 hundar anmälda)

Domare: Benny Blid von Schedvin

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Fluffy Bunny Feet´s Charles Mignon  ukl  BH1 Cert BIM  Kerstin Neogard
CH Änglalyckans Christmas Legend chkl BH2 Julia Lindstrii & Mia Sandberg
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Rosine Vivevanette chkl BT1 BIR Anki Lindgren
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT2 Christel Edvinsson
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année ukl BT3 Cert Christel Edvinsson
Mysslä´s Caesars  Claudia ökl BT4 R-cert Kerstin Neogard

 

2018-08-19 SKK NORDIC Norrköping  (4 hundar anmälda)

Domare: Lena Persson

Hanar Klass   Resultat  Ägare
INGEN Hane placerad      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT1 BIR NORDIC Cert Christel Edvinsson
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année ukl BT2 Cert NORDIC R-cert Christel Edvinsson
Vittoria´s Cammy chkl BT3 R-cert Karin Johansson

 

2018-08-19 SDHK Luleå Nat (6 hundar anmälda)

Domare: Åsa Fröding

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Inhen hanhund anmäld      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Chpline Line´s Belicia junkl BT1 BIR cert Kaisa & Leena Kangas
Valpar Klass Resultat  Ägare
Noble Nadirs Fa Zhou valp BIR-valp Kaisa & Leena Kangas

 

2018-08-18 SKK Överkalix Nat (9 hundar anmälda)

Domare: Hans-Jochim Dux, Tyskland

Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Mixtras Donald chkl  BH1 BIR Ingela Johansson Nilsson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH All The Best Vivi Vanette chkl BT1 BIM Anki Lindgren
Mixtras Deborah ökl BT2 Cert Champion Marita Thorén
CH Rosine Vivevanette chkl BT3 Anki Lindgren
Chpline Line´s Belicia junkl BT4 R-cert Kaisa & Leena Kangas
Valpar Klass Resultat  Ägare
Noble Nadirs Fa Zhou valp BIR-valp Kaisa & Leena Kangas

 

2018-08-1 SKK Eskilstuna Nat (5 hundar anmälda)

Domare: Yvonne Larsson

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Carter ukl  BH1 BIR Cert Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Vittoria´s Cammy ukl BT1 BIM Cert Karin Johansson

 

2018-08-12 SKK Askersund Nat (5 hundar anmälda)

Domare: Joakim Ohlsson

Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Menine´s Born To Thrill chkl   BH1 BIM Marianne Blomqvist
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Vittoria´s Cammy ukl BT1 BIR Cert Karin Johansson

 

2018-08-11 SKK Ronneby Nat (6 hundar anmälda)

Domare: Clodagh Fallon, Irland

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Whispering Vally Sky´s The Limit ökl   BH1 BIM Cert Marie Fredriksson 
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année junkl BT1 BIR Cert  Christel Edvinsson
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT2 Christel Edvinsson
CH Blicci´s Made You Look chkl BT3 R-cert Ing-Marie Isaksson

 

2018-08-05 SKK Märsta INT (5 hundar anmälda)

Domare: Moira Grant Cook, Irland 

Hanar Klass   Resultat  Ägare
INGEN HANE PLACERAD      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Mixtras Ester ökl BT1 BIR Cert CACIB Champion Marita Thorén
CH Mixtras Astrid vetkl BT2 R-cacib Marita Thorén

 

2018-08-04 SKK Svenstavik NORDIC  (6 hundar anmälda)

Domare: Eva Liljekvist Borg

Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Mixtras Donald chkl BH1 BIR NORD-Cert Ingela Johansson Nilsson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Noble Nadirs Ballerina ökl BT1 BIM Cert NORD-cert Anna Engström
Noble Nadirs Dixie junkl BT2 R-cert NORD R-cert L-G Svensson & Susanne Svensson
Valpar Klass   Resultat Ägare
Noble Nadirs Elsa valp BIR-valp Anna Engström

 

2018-07-29 SKK Ransäter NORDIC  (10 hundar anmälda)

Domare: Åke Cronander

 

Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BH1 BIM NORD-Cert Marianne Blomqvist
Kimberbells Best Friend Dixon ökl BH2 Cert NORD R-cert Steinar Froiland
Vittoria´s Carter ukl BH3 R-cert Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Vittoria´s Cammy ukl BT1 BIR Cert NORD-cert Karin Johansson
Freetain´s Popthera Thivaiana ukl BT2 R-cert NORD R-cert Bodil Engvall Nilsson
Kimberbells Aurora in Sunshine junkl BT3 Anna Karin Falk
Veteraner Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BIR-vet Marianne Blomqvist
Valpar Klass   Resultat Ägare
Jockums Becky valp BIR-valp Anna Karin Falk

 

2018-07-22 Västerås SDHK Nat  (9 hundar anmälda)

Domare: Maria Lönnhammar

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Carter ukl BH1 BIM Cert Karin Johansson
CH Menine´s Lexington chkl BH2  Petra Lindlöf
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Mixtras Esther ökl BT1 BIR Cert  Marita Thorén
CH Rosine Vivevanette chkl BT2 Anki Lindgren
CH All The Best Vive Vanette chkl BT3 Anki Lindgren
Vittoria´s Cammy ukl BT4 R-cert  Karin Johansson
Veteran Klass   Resultat  Ägare
CH Mixtras Astrid vetkl BIR-vet Marita Thorén

 

2018-07-21 Västerås SKK NORDIC  (10 hundar anmälda)

Domare: Rony Doedijns, Holland 

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Carter ukl BH1 BIM Cert NORD-cert Karin Johansson
CH Menine´s Lexington chkl BH2 NORD R-cert Petra Lindlöf
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Mixtras Esther ökl BT1 Cert BIR NORD-cert Marita Thorén
Vittoria´s Cammy ukl BT2 R-cert NORD R-cert Karin Johansson
CH Rosine Vivevanette chkl BT3 Anki Lindgren
Veteran Klass   Resultat  Ägare
CH Mixtras Astrid vetkl BIR-vet Marita Thorén

 

2018-07-15 SKK INT Piteå (5 hundar anmälda)

Domare: Birte Scheel, Danmark

  
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Mixtras Donald chkl BH1 BIM CACIB Ingela Johansson Nilsson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
All The Best Vive Vanette ökl BT1 BIR Cert CACIB Champion  Anki Lindgren
 

 

2018-07-07 SKK Nat Tvååker (12 hundar anmälda)

Domare: Asta Maria Gudbergsdottir

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Menine´s Lexington ökl BH1 BIM Cert Champion Petra Lindlöf
CH Änglalyckans Christmas Legend chkl BH2 Mia Sandberg & Julia Lindstrii
Kimberbells Best Friend Dixon ukl BH3 R-cert Steinar Froiland
Vittoria´s Carter ukl BH4 Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année junkl BT1 BIR Cert Chrillan Edvinsson
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT2 Chrillan Edvinsson
Vittoria´s Cammy ukl BT3 Karin Johansson
 
 
 

2018-07-06 SKK NORDIC Tvååker (13 hundar anmälda)

Domare: Anna Uthorn

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Menine´s Born To Thrill chkl BH1 BIR NORD-Cert Marianne Blomqvist
CH Fluffy Bunny Feet´s Tor chkl BH2 NORD R-cert Rune Bernhus & Marianne Kristiansen
Vittoria´s Carter ukl BH3 Cert Karin Johansson
Kimberbells Best Friend Dixon ukl BH4 R-cert Steinar Froiland
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Vittoria´s Cammy ukl BT1 BIM Cert NORD-cert Karin Johansson
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année junkl BT2 R-cert NORD R-cert Chrillan Edvinsson
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT3 Chrillan Edvinsson
CH Fairymist Queen Of Fuckin Evrything chkl BT4 Ulrika Wijk
Uppfödargrupp Klass   Resultat Ägare
Änglalyckans kennel   1 HP Bästa Grupp Mia Sandberg
 

 

2018-07-01 SKK Nat Borås (6 hundar anmälda)

Domare: Zlatina Davidovska, Bulgarien

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Secret Love  vetkl BH1 BIM Marianne Blomqvist
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT1 BIR Chrillan Edvinsson
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année junkl BT2 Cert Chrillan Edvinsson
Veteran Klass   Resultat Ägare
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BIR-vet Marianne Blomqvist
 

2018-06-30 SDHK Nat Borås (7 hundar anmälda)

Domare: Svein Erik Björnes, Danmark 

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Menine´s Lexington ökl  BH1 Cert BIM Petra Lindlöf
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Hálsakots Star Struck ökl BT1 BIR Cert Asta Maria Gudbergsdottir
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année jkl BT2 R-cert Chrillan Edvinsson
CH Noble Nadirs Zira chkl BT3 Ewa Brattstig
 
 

2018-06-30 SKK Nat Alfta (10 hundar anmälda)

Domare Hans Almgren 

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Carter  ukl  BH1 Cert BIM  Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Rosine Vivevanette chkl BT1 BIR BIG-3 Anki Lindgren
Vittoria´s Cammy ukl BT2 Cert Karin Johansson
Kecil Vanity Fair vetkl BT3 R-cert Lise Verburg
CH Vittoria´s Break The Spell chkl BT4 Karin Johansson
Veteran Klass   Resultat Ägare
Kecil Vanity Fair vetkl BIR-vet Lise Verburg
Uppfödarklass Klass   Resultat Ägare
Vittoria´s kennel   HP Bästa Grupp Karin Johansson
 
 

2018-06-29 SKK NORDIC Gällivare (5 hundar anmälda)

Domare Eva Nielsen

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Ingen hane placerad      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Vindarna Viskar Eowyn junkl BT1 Cert NORDIC Cert Kicki Blombacke
Putterflies Grace Grim Reaper ukl BT2 R-cert NORDIC R-cert Matilda Lindblad
 

2018-06-16 SKK Nat Vännäs (3 hundar anmälda)

Domare Benny Blid von Schedvin 

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Mixtras Donald chkl BH1 BIR Ingela Johansson Nilsson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Putterflies Grace Grim Reaper ukl BT1 BIM Cert Matilda Lindblad
Mixtras Deborah ökl BT2 R-cert Marita Thorén
 

2018-06-10 SKK Nat Leksand (2 hundar anmälda)

Domare Saija Juutilainen, Finland

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
ingen hane anmäld      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Freetain´s Popthera Thivaiana junkl BT1 BIR Cert Bodil Engvall Nilsson
 

2018-06-09 SKK NORDIC Vänersborg (13 hundar anmälda)

Domare Celine Bottussi Jocquel, Frankrike

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Noble Nadirs Berlioz chkl BH1 BIR NORDIC Cert Birgitta Bernhed /Amanda Bernhed Uhlén
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vertiida´s Dauphine vetkl BT1 BIM NORDIC Cert Birgitta Bernhed /Amanda Bernhed Uhlén
CH Noble Nadirs Zenobia chkl BT2 NORDIC R-cert Ewa Brattsig
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT3 Christel Edvinsson
CH Noble Nadirs Zira chkl BT4 Ewa Brattsig
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année junkl Cert BIR junior Christel Edvinsson
Veteraner Klass   Resultat  Ägare
CH Vertiida´s Dauphine vetkl BIR-veteran Birgitta Bernhed /Amanda Bernhed Uhlén
Valpar Klass   Resultat  Ägare
Noble Nadirs Dixie valp BIR-valp Lars-Gunnar Svensson & Susanne Svensson
 

2018-06-03 SKK Nat Norrköping (5 hundar anmälda)

Domare Torbjörn Skaar

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Carter  junkl  BH1 BIR Cert  Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT1 BIM Christel Edvinsson
Vittoria´s Cammy junkl BT2 Cert Karin Johansson
Valpar      
Noble Nadirs Dixie valp BIR-valp Lars-Gunnar Svensson & Susanne Svensson

 

2018-06-02 SDHK Nat Norrköping (6 hundar anmälda)

Domare Birgitta Svarstad

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Carter  junkl  BH1 BIM Cert  Karin Johansson
CH Vittoria´s Star Of Fire chkl BH2  Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT1 BIR  Christel Edvinsson
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année junkl BT2 Cert BIR junior Christel Edvinsson
CH Vittoria´s Break The Spell chkl BT3 Karin Johansson

 

2018-05-27 SKK Nat Sjulnäs (4 hundar anmälda)

Domare John J Walsh, IRL

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
INGA HANHUNDAR ANMÄLDA      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
All The Best Vive Vanette ukl BT1 BIR Cert Anki Lindgren
 

2018-05-26 SDHK Nat Luleå (3 hundar anmälda)

Domare Aleksandra Palumbo, Serbien

 

Hanar Klass   Resultat  Ägare
INGA HANHUNDAR ANMÄLDA      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
All The Best Vive Vanette ukl BT1 BIR Cert Anki Lindgren

 

2018-05-26 SKK NORDIC Gimo (6 hundar anmälda)

Domare Jan Törmblom

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Carter junkl BH1BIR Cert NORDIC cert Karin Johansson
CH Mixtras Donald chkl BH2 NORDIC R-cert Ingela Johansson Nilsson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Fairymist Queen Of Fuckin Evrything chkl BT1 BIM NORDIC cert  Ulrika Wijk
Vittoria´s Cammy junkl BT2 Cert NORDIC R-cert Karin Johansson
Mixtras Deborah ökl BT3 R-cert Marita Thorén
 

2018-05-19 SKK NORDIC Hässleholm (9 hundar anmälda)

Domare Marie Callert

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Johtina´s New Wave junkl BH1 BIM Cert NORDIC cert BIM Junior Anita Jonsson
CH Menine´s Born To Thrill chkl BH2 NORDIC R-cert Marianne Blomqvist
CH Änglalyckans Christmas Legend chkl BH3 Mia Sandberg & Julia Lindstrii
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année junkl BT1 BIR Cert NORDIC cert BIR Junior Christel Edvinsson
Putterflies Grace Grim Reaper ukl BT2 R-cert NORDIC R-cert Matilda Lindblad
CH Johtina´s Adele ökl BT3  Marianne Blomqvist
 

2018-05-13 SKK NORDIC Lidköping (10 hundar anmälda)

Domare Johnny Andersson

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Menine´s Born To Thrill chkl BH1 BIM NORDIC Cert Marianne Blomqvist
CH Noble Nadirs Berlioz chkl BH2 NORDIC R-cert Birgitta Bernhed/Amanda Bernhed Uhlén
Vittoria´s Carter junkl BH3 Cert Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vertiida´s Dauphine vetkl BT1 NORDIC Cert Birgitta Bernhed/Amanda Bernhed Uhlén
CH Rosine Vivevanette chkl BT2 NORDIC R-cert Ankie Lindgren
Johtina´s Adele ökl BT3 Cert Champion Marianne Blomqvist
CH Noble Nadirs Zenobia chkl BT4 Eva Brattstig
Veteraner      
CH Vertiida´s Dauphine  vetkl BIR-vet Birgitta Bernhed/Amanda Bernhed Uhlén
 
 

2018-05-12 SDHK Nat Lidköping (9 hundar anmälda)

Domare Linda Mills, Irland

 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Menine´s Lexington ukl BH1 Cert  BIR Petra Lindlöf
Vittoria´s Carter junkl BH2 R-cert Karin Johansson
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BH3 Marianne Blomqvist
CH Vittoria´s Star Of Fire chkl BH4 Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Noble Nadirs Ballerina ökl BT1 Cert BIM Anna Engström
All The Best Vive Vanette ukl BT2 R-cert Ankie Lindgren
Johtina´s Adele ökl BT3 Marianne Blomqvist
Vittoria´s Cammy junkl BT4 Karin Johansson
Veteran Klass Resultat Ägare
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BIR-vet Marianne Blomqvist
Uppfödargrupp      
Vittoria´s kennel   1 HP bästa grupp BIS-3 Karin Johansson
 

Gräfsnäs inoff 2018-05-10 Domare Michael Ganzer

(anmälda hundar 21 phalèner och 8 papilloner)

Phalène    
Valpklass 4-6 mån    
Hanar  Resultat  Ägare
Noble Nadirs Eugene 1 HP Bästa Valp BIS valp-2 Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Jockums Birk 2 HP Birgitta Sätterlund
Tikar Resultat   Ägare
Noble Nadirs Elsa 1 HP Anna Englund
Jockums Becky 2 HP Sara Falk
Jockums Bianka 3 HP Sara Falk
Valpklass 6-9 mån    
Tikar  Resultat   Ägare
Noble Nadirs Darla 1 HP Bästa valp BIS-valp-1 Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Hanar  Resultat   Ägare
CH Noble Nadirs Winston BH1 BIM Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
CH Noble Nadirs Berlioz BH2 Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
CH Noble Nadirs Herkules BH3 Emma Andersson
Tikar  Resultat   Ägare
Ch Rosine Vivevanette BT1 BIR BIS-1 Anki Lindgren
All The Best Vive Vanette BT2 Anki Lindgren
CH Noble Nadirs Zira BT3 Ewa Brattstig
Noble Nadirs Ballerina BT4 Ulla Britta Engström
Veteraner  Resultat   Ägare
CH Vertiida´s Dauphine BIR-vet BIS veteran 2 Birgitta bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
CH Noble Nadirs Hekules BIM-vet Emma Andersson
Finaler  Resultat   Ägare
All the best Vive Vanette Bästa Unghund Anki Lindgren
CH Vertiida´s Dauphine Bästa Veteran Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Winston & Zenobia Bästa Parklass Ewa Brattstig
Uppfödargrupp  Resultat   Ägare
Noble Nadirs kennel 1 HP Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Avelsgrupper  Resultat   Ägare
CH Vertiida´s Dauphine 1 HP Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
     
Papillon    
Valpklass 4-6 mån Resultat    Ägare
Glittra´s Gloria Gaynor 1 HP Bästa valp BIS-valp-3 Annika Sjölund
Whisperings Vally Duchess 2 HP Doris & Monia Wergård
Whispering Vally Tinker Bell 3 HP Doris & Monia Wergård
Whispering Vally Little Ant 4 HP Doris & Monia Wergård
Veteran  Resultat   Ägare
CH Glittra´s Within Temtation

BIR veteran BIR BIS

veteran-1 BIS-2

Annika Sjölund
 

 

 2018-05-05 SDHK Nat Moheda (17 hundar anmälda)

Domare Asta Maria Gudbergsdottir, Island 

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Änglalyckans Christmas Legend ökl BH1 Cert BIR Champion Mia Sandberg
Vittoria´s Carter junkl BH2 R-cert Karin Johansson
CH Menines Born To Thrill chkl BH3 Marianne Blomqvist
CH Vittoria´s Star Of Fire chkl BH4 Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT1 BIM Christel Edvinsson
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année junkl BT2 Cert Christel Edvinsson
Vittoria´s Cammy junkl BT3 R-cert Karin Johansson
Johtina´s Adele ökl BT4 Marianne Blomqvist
Uppfödargrupp      
Vittoria´s kennel   1 HP bästa grupp BIS-3 Karin Johansson
Valpar      
Fluffy Bunny Feet´s Red Queen valp tik BIR Lisa Henkow
 
 

 2018-04-29 SKK Nat Västerås (9 hundar anmälda)

Domare Cahtrin L Westin 

Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Mixtras Donald chkl BH1 BIR Ingela Johansson Nilsson
Mixtras Dandon ökl BH2 Cert Champion Patric Ericsson
Vittoria´s Carter junkl BH3 R-cert Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Rosine Vivevanette chkl BT1 BIM Anki Lindgren
Vittoria´s Cammy junkl BT2 Cert Karin Johansson
All The Best Vive Vanette ukl BT3 R-cert Anki Lindgren
Mixtras Deborah ökl BT4 Marita Thorén
Uppfödargrupp      
Mixtras kennel   1 HP bästa grupp Marita Thorén
 

 2018-04-07 SKK Nat Sundsvall (6 hundar anmälda)

Domare Bengt-Åke Bogren 

Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Star Of Fire chkl BH1 BIM Karin Johansson
Vittoria´s Carter junkl BH2 Cert Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Break The Spell chkl BT1 BIR Karin Johansson
CH Rosine Vivevanette chkl BT2 Anki Lindgren
Vittoria´s Cammy junkl BT3 Cert Karin Johansson
Uppfödargrupp      
Vittoria´s kennel   1 HP bästa grupp Karin Johansson
 

2018-03-31 SKK INT Malmö (8 hundar anmälda)

Domare Petro Bozhinovski, Makedonien 

Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Andali Animato Mont Blanc chkl BH1 Cert CACIB Champion Äg Jane Raemy / Sven Thrysöe
CH Noble Nadirs Berlioz chkl BH2 R-cacib Äg Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Änglalyckan´s Christmas Legend ökl BH3 R-cert Äg Mia Sandberg / Julia Lindstrii
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Noble Nadirs Zira chkl BT1 BIR CACIB Äg Ewa Brattstig
CH Änglalyckans Cruch Dry Lime Cider chkl BT2 R-cacib Äg Christel Edvinsson
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année jkl BT3 Cert Äg Christel Edvinsson
 
 

2018-01-07 SKK INT MY DOG

Domare  Zafra Sirik, Israel (16 anmälda hundar)

Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Noble Nadirs Berlioz chkl BH1 BIM CACIB Äg Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
CH Mirramiss Loving You chkl BH2 R-cacib Äg Lene Hellenaes
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Änglalyckans Cruch Dry Lime Cider chkl BT1 BIR CACIB Äg Christel Edvinsson
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année jkl BT2 Cert BIR-junior Äg Christel Edvinsson
CH Noble Nadirs Zira chkl BT3 R-cacib Äg Ewa Brattstig
Valpar Klass  Resultat   Ägare
Mirramiss White Diamond valp BIR-valp Äg Arnhild Rauland

 

2018-01-06 SKK NORDIC  MY DOG

Domare Anukka Paloheimo, Finland ( 13 anmälda hundar)

Hanar  Klass   Resultat  Ägare
CH Noble Nadirs Berlioz chkl BH1 BIR NORDIC Cert Äg Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BH2 R-Nordic cert Äg Marianne Blomqvist
Tikar  Klass   Resultat Ägare 
CH Änglalyckans Cruch Dry Lime Cider chkl BT1 BIM NORDIC Cert Äg Christel Edvinsson
Johtina´s Adele ökl BT2 Cert R-Nordic cert Äg Marianne Blomqvist
CH Noble Nadirs Zira chkl BT3 Äg Ewa Brattstig
Veteraner  Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BIR-vet R-Nordic cert Äg Marianne Blomqvist
Valpar  Klass   Resultat  Ägare
Mirramiss White Diamond valp BIR-valp Äg Arnhild Rauland
       
 
 
 

 

Foton från Utställningar

et (3)
5