Utställnings Resultat

 

 

 Utställningsresultat 2019

Vid inrapportering måste vi också ha domare, ägare, antalet hundar,

hanar resp tikar och klasser som hundarna tävlat i
Skickas till phalenia@phalenesallskapet.se
 


 
 
2019-11-02 Växjö INT (17 hundar anmälda)
Domare Salvatore Tripoli Italien
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Astrix chkl  BIR Cert CACIB Champion Äg Gro Bredal
Johtina´s New Wave ökl BH2 R-cert R-cacib Äg Anita Jonsson
White Curl´s Adorable Moonsurprise junkl BH3 BIR-junior Äg Gro Bredal
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Miramiss Supernova chkl BIM Cert CACIB Champion Äg Bro Bredal
Kecil Apostrophe ökl BT2 R-cert R-cacib Äg Lise Verburg
Cinta Abadi´s Cleo junkl BT3 Äg Irene Hansson
 
 
2019-10-13 SDHK Nat Timrå (7 hundar anmälda)
Domare Karin Sjöholm Östlund
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Zebastian ukl  BIM Cert Äg Karin Johansson 
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Noble Nadirs Elsa ukl BIR Cert Äg Anna Engström
CH Vittoria´s Cammy chkl BT2 Äg Karin Johansson
CH Vittoria´s Redneck vetkl BT3 Äg Karin Johansson
Veteran Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Redneck vetkl BIR-vet Äg Karin Johansson
Uppfödargrupp Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel uppfkl 1 HP BIS-3 Äg Karin Johansson
 
 
2019-10-12 SKK Nat Sundsvall (9 hundar anmälda)
Domare Ann Ingram, Irland
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Carter chkl  BIM Äg Karin Johansson 
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIR Äg Karin Johansson
Well-Heeleds A Sassy Sailor junkl BT2 Cert Äg Ingela Björkman
Jockums Bianka ukl BT3 R-cert Äg Anna Carin Falk
CH Vittoria´s Redneck vetkl BT4 Äg Karin Johansson
Veteran Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Redneck vetkl BIR-vet Äg Karin Johansson
Uppfödargrupp Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel uppfkl 1 HP Äg Karin Johansson
 
 
2019-09-22 SKK Nat Eslöv (5 hundar anmälda)
Domare Francesco Cochetti, Italien
 
Hanar Klass Resultat Ägare
Blicci´s Pole Position  ukl BIM Cert  Äg Jane Raemy / Sven Thrysöe
Tikar Klass Resultat Ägare
Blicci´s Priscilla ukl BIR Cert Äg Jane Raemy / Sven Thrysöe

 

 
2019-09-21 SDHK Nat Tågarp (3 hundar anmälda)
Domare Viviana Nodalli, Italien
 
Hanar Klass Resultat Ägare
Ingen hanhund placerad      
Tikar Klass Resultat Ägare
Kecil Vanity Fair vetkl BIR Cert Champion Lise Verburg
Veteran Klass Resultat Ägare
Kecil Vanity Fair vetkl BIR-vet BIS-4 vet Lise Verburg
Valp Klass Resultat Ägare
Kilemars Dupont Cider valpkl BIR-valp Birgit Kilemar

 

2019-09-15 SKK Nat Gimo (2 hundar anmälda)
Domare Lisa Molin
 
Hanar Klass Resultat Ägare
Ingen hanhund anmäld      
Tikar Klass Resultat Ägare
Stridsmarkens Ockra junkl BIR Cert Anna-Karin Johansson
Noble Nadirs Elsa ukl BT2 R-cert Anna Engström
 
 
2019-09-08 SKK NORDIC Högbo (7 hundar anmälda)
Domare Sonny Ström
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Carter chkl  BIM NORDIC Cert Äg Karin Johansson 
Mixtras Give Me Gideon junkl BH2 Cert NORDIC R-cert Äg Toni Jansson
Vittoria´s Zebastian ukl BH3 R-cert Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIR NORDIC Cert Äg Karin Johansson
Vindarna Viskar Eowyn ökl BT2 Cert Champion NORDIC R-cert Äg Kicki Blombacke
CH Vittoria´s Redneck vetkl BT3 Äg Karin Johansson
Veteran Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Redneck vetkl BIR-vet Äg Karin Johansson
Uppfödargrupp Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel uppfkl 1 HP Äg Karin Johansson
 
 
2019-09-07 SKK Nat Öland (8 hundar anmälda)
Domare Benny Blidh von Schedvin 
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Misteriys Peanut Butter chkl  BIR  Äg Carina Hansén
Zenitzias Oh A Noseeum ökl BH2 Cert Äg Irene Hansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année chkl BIR Äg Christel Edvinsson
CH Änglalyckans Crush Dry Lime Cider chkl BT2 Äg Christel Edvinsson
Mysslä´s Caesar Claudia ökl BT3 Cert Äg Kerstin Neogard
Cinta Abadis Cleo junkl BT4 R-cert Äg Irene Hansson
 
 
2019-09-07 SDHK Nat Högbo (7 hundar anmälda)
Domare Sara Nordin
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Carter chkl  BIR  Äg Karin Johansson 
Mixtras Gunnar junkl BH2 Cert BIS4 Junior Äg Toni Jansson
Vittoria´s Zebastian ukl BH3 R-cert Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIM Äg Karin Johansson
CH Vittoria´s Redneck vetkl BT2 Äg Karin Johansson
Veteran Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Redneck vetkl BIR-vet Karin Johansson
Uppfödargrupp Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel uppfkl 1 HP Äg Karin Johansson
 
 
2019-09-01 SKK Nat Visby (7 hundar anmälda)
Domare Harto Stockmari, Finland
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Ingen hanhund placerad      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Well-Heeleds a Sassy Sailor junkl BIR Cert Äg Ingela Björkman
Mysslä´s Caesars Claudia ökl BT2 R-cert CACIB Äg Kerstin Neogard
Jockums Gloria vetkl BT3 Äg Sara Falk
Jockums Bianka ukl BT4 R-cacib Äg Sara Falk
Veteran Klass   Resultat   Ägare
Jockums Gloria vetkl BIR-vet Äg Sara Falk
Kecil Vanity Fair vetkl vet-2 Äg Lise Verburg
 
 
2019-08-31 SKK Nat Visby (5 hundar anmälda) 
Domare Hans Almgren 
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Ingen hanhund anmäld      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Mysslä´s Caesars Claudia ökl BIR Cert Äg Kerstin Neogard
Jockums Bianka ukl BT2 R-cert Äg Sara Falk
Kecil Vanity Fair vetkl BT3 Äg Lise Verburg
Veteran Klass   Resultat   Ägare
Kecil Vanity Fair vetkl BIR vet Äg Lise Verburg
 
 
2019-08-25 SKK Nat Ljungskile/Backamo (6 hundar anmälda)
Domare Sonja Björklund
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BIM Äg Marianne Blomqvist
CH Misteriys Peanut Butter ökl BH2 Äg Carina Hansén
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Noble Nadirs Zenobia chkl BIR Äg Ewa Brattstig
Johtina´s The Beauty Of Love junkl BT2 Cert Äg Marianne Blomqvist
Veteran Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BIR vet Äg Marianne Blomqvist
 
 
2019-08-25 SKK Nat Märsta/Stoxa (7 hundar anmälda)
Domare Nina Karlsdotter
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Zebastian junkl BIM Cert Äg Karin Johansson
Mixtras Give Me Gideon junkl  BH2 R-cert Äg Toni Jansson 
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIR Äg Karin Johansson
 
 
2019-08-24 MINIGRUPPEN Nat Märsta/Stoxa (6 hundar anmälda)
Domare Per Svarstad 
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Mixtras Give Me Gideon junkl  BIM Cert BIS-junior  Äg Toni Jansson 
Mixtras Gunnar junkl BH2 R-cert Äg Toni Jansson
Vittoria´s Zebastian ukl BH3 BIS2-unghund Äg Karin Johansson
CH Vittoria´s Carter chkl BH4 Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIR BIS-3 Äg Karin Johansson
CH Vittoria´s Redneck vetkl BT2 BIS-vet Äg Karin Johansson
Veteran Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Redneck vetkl BIR-vet BIS-vet Äg Karin Johansson
Uppfödargrupp Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel   1 HP BIS uppfödagrupp Äg Karin Johansson
 
  
2019-08-18 SKK NORDIC Norrköping (10 hundar anmälda)
Domare Kerstin Nilsson Danmark
 
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Carter chkl BIR NORDIC-Cert Äg Karin Johansson
Noble Nadirs Eugene ukl BH2 Cert NORDIC R-cert Äg Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Vittoria´s Zebastian junkl BH3 R-cert BIR Junior Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIM NORDIC Cert Äg Karin Johansson
CH Vittoria´s Redneck vet BT2 NORDIC R-cert Äg Karin Johansson
Jockums Bianka ukl BT3 Cert Äg Sara Falk
Stridsmarkens Ockra junkl BT4 R-cert Äg Anna-Karin Johansson
Veteran Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Redneck vetkl BIR-vet Äg Karin Johansson
Uppfödarklass   Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel uppfkl HP Äg Karin Johansson
 
  
2019-08-18 SDHK Nat Luleå (2 hundar anmälda)
Domare Davidovic Nenad, Serbien 
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
ingen hane anmäld      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Vindarna Viskar Eowyn ökl BIR Cert Äg Kicki Blombacke
 
  
2019-08-17 SKK Nat Överkalix (3 hundar anmälda)
Domare Tomas Rohlin
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Noble Nadirs Fa Zhou ukl BIR Cert Äg Kajsa & Leena Kangas
Tikar Klass  Resultat Ägare
ingen tikplacerad      
  
 
2019-08-17 SKK Nat Eskilstuna (6 hundar anmälda)
Domare Michael Ganzer
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Carter chkl BIR Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIM Äg Karin Johansson
 
 
2019-08-11 SKK Nat Askersund (4 hundar anmälda)
Domare Theres Johansson
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BIM Äg Marianne Blomqvist
CH Vittoria´s Carter chkl BH2 Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Angelluck´s White Wanessa chkl BIR Äg Marianne Blomqvist
CH Vittoria´s Cammy chkl BT2 Äg Karin Johansson
Veteran Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BIR-vet Äg Marianne Blomqvist
 
 
2019-08-10 SKK Nat Ronneby (10 hundar anmälda)
Domare Pirjo Aaltonen, Finland
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Johtina´s New Wave ökl BIR Cert Äg Anita Jonsson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Cinta Abadi´s Cleo junkl BIM Cert Äg Irene Hansson
Johtina´s Decibel junkl BT2 R-cert Äg Irene Hansson
Cinta Abadi´s Belle ukl BT3 Äg Irene Hansson
Valp Klass    Resultat  Ägare
Halsakots Look Like a Legend valp BIR-valp Äg Asta-Maria Gudbergsdottir
 
 
2019-08-03 SKK NORDIC Svenstavik (5 hundar anmälda)
Domare Frank Christiansen NO
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Freetain´s Popthero Thimothy chkl BIM Cert NORDIC-Cert Äg Anne Grethe Lyngstad
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Freetain´s Popthera Thinkerbell chkl BIR Cert NORDIC Cert Äg Anne Grethe Lyngstad
 
 
2019-07-27 SKK NORDIC Ransäter (9 hundar anmälda)
Domare Svante Frisk
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Carter chkl BIM NORDIC-Cert Äg Karin Johansson
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BH2 NORDIC R-cert Äg Marianne Blomqvist
Vittoria´s Zebastian junkl BH3 Cert Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIR NORDIC Cert Äg Karin Johansson
CH Angelluck´s White Wanessa chkl BT2 NORDIC R-cert Äg Marianne Blomqvist
CH All The Best Vive Vanette chkl BT3 Anki Lindgren
Veteran Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Secret Love vetkl BIR-vet Äg Marianne Blomqvist
Uppfödarklass   Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel uppfkl HP Äg Karin Johansson
 
 
2019-07-21 SKK NORDIC Västerås (7 hundar anmälda)
Domare Harri Lehkonen, Finland
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Mixtras Gunnar junkl BIM Cert NORDIC-Cert Äg Tony Jansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Dreaming Way´s Black Rose chkl BIR Cert Champion NORDIC-Cert Äg Anniina Kivelä
CH Mixtras Elvira ökl BT2 NORDIC-R-cert Äg Christina Ingemarsson
CH Vittoria´s Cammy chkl BT3 Äg Karin Johansson
 
 
2019-07-20 SDHK Västerås (7 hundar anmälda)
Domare Alberto Vergara, Italien
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Carter chkl BIR  Äg Karin Johansson
Vittoria´s Zebastian junkl BH2 Cert Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIM Äg Karin Johansson
Mixtras Elvira ökl BT2 Cert Champion Äg Christina Ingemarsson
Stridsmarkens Ockra junkl BT3 R-cert BIR-junior Äg Anna-Karin Johansson
 
 
 
2019-07-14 SKK INT Piteå(3 hundar anmälda)
Domare Karl-Erik Johansson
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Yöperhon Masa Maino ukl BIR Cert CACIB Äg Josefina Saarijärvi , Jaana Mieto Saarijärvi, Esko Saarijärvi
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH All The Best Vive Vanette chkl BIM CACIB Äg Anki Lindgren
 
2019-07-13 SKK Nat Tvååker (9 hundar anmälda)
Domare Anette Edlander
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Carter chkl BIM  Äg Karin Johansson
CH Thairghay´s Jig Is Up chkl BH2  Äg Asta Maria Gudbergsdottir
Vittoria´s Zebastian junkl BH3 Cert Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chk BIR Äg Karin Johansson
Jockums Bianka ukl BT2 Cert Äg Anna Carin Falk
 
 
 2019-07-12 SKK NORDIC Tvååker (14 hundar anmälda)
Domare Joakim Ohlsson
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Blicci´s Pole Position ukl BIR Cert NORDIC-cert  Äg Jane Raemy
CH Thairghay´s Jig Is Up chkl BH2 NORDIC-R cert Äg Asta Maria Gudbergsdottir
CH Kimberbells Best Friend Dixon chkl BH3 Äg Bente & Jonny Sörli
Vittoria´s Zebastian junkl BH4 R-cert Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Blicci´s Pricilla ukl BIM Cert Nordic-cert Äg Jane Raemy
CH Vittoria´s Cammy chk BT2 NORDIC R-cert Äg Karin Johansson
Jockums Bianka ukl BT3 R-cert Äg Anna Carin Falk
CH Angelluck´s White Wanessa chkl BT4 Äg Marianne Blomqvist
Veteran Klass Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Secret Love vet BIR-vet Äg Marianne Blomqvist
Uppfödargrupp uppfkl Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel   1 HP Äg Karin Johansson
Valp klass Resultat Ägare
Johtina´s The Beauty Of Love valp BIR-valp Äg Marianne Blomqvist
 
 

 
 2019-07-06 SKK Nat Alfta (3 hundar anmälda)
Domare Martin Johansson
 
inga Phalèner placerade

 
 
2019-06-30 SKK Nat Borås (10 hundar anmälda)
Domare Cindy Vogels, USA
 
Hanar  Klass   Resultat  Ägare
CH Nougat Des Charmes d´Antan chkl BIR Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
Tikar  Klass   Resultat Ägare 
Noble Nadirs Flower junkl BIM Cert Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
Kecil Vanity Fair vetkl BT2 R-cert Äg Lise Verburg
CH Noble Nadirs Zenobia chkl BT3 Äg Eva Brattstig
Veteraner  Klass   Resultat  Ägare
Kecil Vanity Fair vetkl BIR-vet  Äg Lise Verburg
 Valp  Klass   Resultat  Ägare
Johtina´s The Beauty Of Love  valp 1 HP Äg Marianne Blomqvist
 
  
2019-06-29 SDHK Nat Borås (11 hundar anmälda) 
Domare Mikael Ganzer 
 
Hanar  Klass   Resultat  Ägare
CH Nougat Des Charmes d´Antan chkl BIR Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
Misteriya Peanut Butter ökl BH2 Cert Champion Äg Carina Hansén
Tikar  Klass   Resultat Ägare 
Noble Nadirs Flower junkl BIM Cert Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
CH Noble Nadirs Zenobia chkl BT2 Äg Eva Brattstig
Veteraner  Klass   Resultat  Ägare
CH Marimias Love Story vetkl BIR-vet  Äg Marianne Blomqvist
 Valp  Klass   Resultat  Ägare
Johtina´s The Beauty Of Love  valp 1 HP Äg Marianne Blomqvist
 
 
 
2019-06-29 SKK NORDIC Gällivare (4 hundar anmälda)
Domare Espen Eng
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
 Ingen hane anmäld      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Rosine Vivevanette chkl BIR NORDIC Cert  Äg Anki Lindgren
 
 
2019-06-16 SKK Nat Leksand (3 hundar anmälda)
Domare Henrik Johansson
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Carter chkl  BIM   Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chk BIR Äg Karin Johansson
 
 
2019-06-15 SKK Nat Vännäs Domare Gertrud Hagström
Inga Phalèner anmälda
 

 
 
2019-06-09 SKK  Nat Märsta (3 hundar anmälda)
Domare Brian Rix, GB
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
 Ingen hane placerad      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
 Thairghay´s Oh My Gosh junkl  BIR Cert  Äg Vendela Teinert 
CH Vittoria´s Cammy chk BT2 Äg Karin Johansson
  
 
2019-06-08 SKK  NORDIC Vänersborg (8 hundar anmälda)
Domare Marcus Gisslén
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Ingen hane placerad      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Kimberbells My Sweet Lollipop ukl BIR Cert NORDIC-Cert Äg Mia Sandberg
CH Noble Nadirs Zenobia chkl BT2 NORDIC R-cert Äg Ewa Brattstig
 
 
2019-06-02 SKK  Nat Norrköping (4 hundar anmälda)
Domare José Homen De Mello, Portugal
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Zebastian junkl BIM Cert Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Mixtras Elvira ökl BIR Cert Äg Christina Ingemansson
Noble Nadirs Faline junkl BT2 R-cert Äg Frida Svedin
 
2019-06-01 SDHK Nat Norrköping (4 hundar anmälda)
Domare Sara Nordin
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Zebastian junkl BIM Cert Bästa Junior Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIR Äg Karin Johansson
Mixtras Elvira ökl BT2 Cert Äg Christina Ingemansson
 
2019-05-30 Gräfsnäs Inoff
Domare Alexandra Drott Staedler
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Nougat Des Charmes d´Antan  chkl  BIR BIS-1  Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
Noble Nadirs Eugene ukl BH2 Bästa Unghund Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
Jockums Birk ukl BH3 Äg Birgitta Sätterlund
Freetain´s Popthero Thitrick ökl BH4 Äg Lisa Vlasak
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Noble Nadirs Zenobia chkl BIM Äg Ewa Brattstig
Noble Nadirs Flower junkl BT2 Bästa Junior Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
Skymningens Babette vetkl BT3 Äg Anna-Karin Falk
Whispering Vally Barracuda junkl BT4 Äg Doris Wergård
Veteran Klass Resultat Ägare
Skymningens Babette vetkl BIR-vet BIS-2 vet Äg Anna-Karin Falk
Uppfödargrupp Klass Resultat Ägare
Noble Nadirs kennel   HP Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
Papillon Klass Resultat Ägare
Belixas Gizmo valp BIS-1 valp Äg Therese Sander
Papinovas Glorious Day vetkl BIS 1 veteran Äg Anette Gustin

Barn med Hund-1

Tove Thunberg med Egon

     
 
 
 2019-05-26 SKK NORDIC Gimo
Domare Monica Vikner Stafberg (5 hundar anmälda)
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Ingen hanhund anmäld      
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Thairghay´s Oh My Gosh junkl BIR Cert NORDIC-cert  Äg Vendela Teinert
CH Dreaming Way´s Black Rose chkl BT2 R-cert Nordic-R-cert Äg Anniina Kivelä
CH Siljans Moonbeam Connection chkl BT3 Äg Liubov Yarovaya
 
 2019-05-26 SKK Nat Piteå
Domare Carina Andersson Rapp (7 hundar anmälda)
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Carter chkl BIM Äg Karin Johansson
Vittoria´s Zebastian junkl BH2 Cert  Äg Karin Johansson
Noble Nadirs Fa Zhou junkl BH3 R-cert Äg Kaisa & Leena Kangas
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIR  Äg Karin Johansson
Chapilin Line´s Beatrix ökl BT2 Cert Äg Kaisa & Leena Kangas
CH Vittoria´s Redneck vetkl BT3 Äg Karin Johansson
Veteraner Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Redneck vetkl BIR-vet Äg Karin Johansson
Uppfödargrupp Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel uppfkl HP Äg Karin Johansson
 
 
 2019-05-25 SDHK Nat  Luleå
Domare Frode Jevne Norge (5 hundar anmälda)
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Zebastian junkl BIM Cert BIS-3 junior Äg Karin Johansson
CH Vittoria´s Carter chkl BH2 Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIR  Äg Karin Johansson
Veteraner Klass   Resultat  Ägare
CH Vittoria´s Redneck vetkl BIR-vet Äg Karin Johansson
Uppfödargrupp Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel uppfkl HP BIS-2 Äg Karin Johansson
 
 2019-05-19 SDHK Nat Hässleholm
Domare Lena Persson (7 hundar anmälda)
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Thairghay´s Jig Is Up chkl BIM Äg Asta Maria Gudbergsdottir
Blicci´s Pole Position junkl BH2 Cert Äg Jane Raemy & Sven Trysöe
Vittoria´s Zebastian junkl BH3 R-cert Äg Karin Johansson
Misteriya Peanut Butter ökl BH4 Äg Carina Hansén
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Blicci´s Priscilla junkl BIR Cert Äg Jane Raemy & Sven Trysöe
CH Vittoria´s Cammy chkl BT2 Äg Karin Johansson
CH Kecil Vanity Fair vetkl BT3 R-cert Äg Lise Verburg
Veteran Klass   Resultat  Ägare
CH Kecil Vanity Fair vetkl BIR-vet Äg Lise Verburg
 
 
2019-05-18 SKK NORDIC Hässleholm
Domare Kitty Sjong DK ( 5 hundar anmälda) 
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Thairghay´s Jig Is Up chkl BIR NORDIC-cert Äg Asta Maria Gudbergsdottir
Vittoria´s Zebastian junkl BH2 NORDIC R-cert Cert Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy chkl BIM Äg Karin Johansson
Thingummy´s So Pretty April Mist ökl BT2  NORDIC R-cert Cert Äg Jaana Salonen & Heidi Nikula
 
 
 
2019-05-12 SDHK Nat Lidköping
Domare James Newman, Irland (6 hundar anmälda)
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Carter ökl BIM Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Noble Nadirs Zenobia chkl BIR Äg Ewa Brattstig
CH Marimia´s Love Story vetkl BT2 Äg Marianne Blomqvist
CH Vittoria´s Cammy ökl BT3 Äg Karin Johansson
Veteraner Klass   Resultat  Ägare
CH Marimia´s Love Story vetkl BIR-vet Äg Marianne Blomqvist
Uppfödargrupp Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel uppfkl HP BIS-3 Äg Karin Johansson
 
2019-05-11  SKK NORDIC Lidköping
Domare Anita Whitmarsh (6 hundar anmälda)
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s Zebastian junkl BIM Cert NORD-Cert Äg Karin Johansson
Vittoria´s Carter ökl BH2 NORD-Rcert Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy ökl BIR NORD Cert Äg Karin Johansson
CH Marimia´s Love Story vetkl BT2 Äg Marianne Blomqvist
Veteraner Klass   Resultat  Ägare
CH Marimia´s Love Story vetkl BIR-vet Äg Marianne Blomqvist
Uppfödargrupp Klass   Resultat  Ägare
Vittoria´s kennel uppfkl HP Äg Karin Johansson
 
 
2019-04-28  SKK Nat Västerås
Domare Åsa Fröding Andersson (11 hundar anmälda)
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Thairghay´s Jig Is Up chkl BIR Äg Margot Hörnqvist
Vittoria´s Carter ökl BH2 Cert Champion Äg Karin Johansson
Vittoria´s Zebastian junkl BH3 R-cert Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Freetain´s Popthera Thivaiana ökl BIM Cert Champion Äg Bodil Engvall Nilsson
CH Vittoria´s Cammy ökl BT2 Äg Karin Johansson
Stridsmarkens Ockra junkl BT3 R-cert Äg Anna-Karin Johansson
 
 
2019-04-21 SKK Svensk Vinnare 2019 INT Sundsvall
Domare Elisabeth Spillman (20 hundar anmälda)
 
Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Noble Nadirs Oliver vetkl  BIR SV-19 Äg Kaisa & Leena Kangas
CH Thairghay´s Jig Is Up chkl BH2 CACIB Äg Margot Hörnqvist
Freetain´s Jigger Rockmoon ukl BH3 R-cacib Cert Äg Anne Grethe Lyngstad
Vittoria´s Carter ökl BH4 R-cert Äg Karin Johansson
Noble Nadirs Fa Zhou junkl SV JV-19 Äg Kaisa & Leena Kangas
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Vittoria´s Cammy ökl BIM SV-19 CACIB Äg Karin Johansson
Noble Nadirs Elsa junkl BT2 Cert SV Jv-19 Äg Anna Engström
CH Rosine Vivevanette chkl BT3 R-cacib  Äg Ann Kristin Lindgren
Freetain´s Popthera Thinkerbell ökl BT4 R-cert Äg Anne Grethe Lyngstad
Veteraner Klass   Resultat  Ägare
CH Noble Nadirs Oliver vetkl BIR-vet SE-V 19 Äg Kaisa & Leena Kangas
Jockums Gloria vetkl BIM-vet SE-V 19 Äg Anna Carin Falk
Uppfödargrupp Klass Resultat Resultat  Ägare
Noble Nadirs kennel uppfkl 1 HP Äg Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
 

2019-04-20 SDHK Nat Timrå

Domare  Marja Kosonen (11 anmälda hundar)  

Hanar Klass   Resultat  Ägare
CH Thairghay´s Jig Is Up chkl BIR  Äg Margot Hörnqvist
Freetain´s Jigger Rockmoon ukl BH2 Cert BIS-3 ungh Äg Anne Grethe Lyngstad
Vittoria´s Zebastian junkl BH3 R-cert Äg Karin Johansson
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Vittoria´s Cammy ökl BIM Cert Champion Äg Karin Johansson
Freetain´s Popthera Thinkerbell ökl BT2 R-cert Äg Anne Grethe Lyngstad
CH All The Best Vive Vanette chkl BT3 Äg Ann Kristin Lindgren
Noble Nadirs Elsa junkl BT4 Äg Anna Engström
 

2019-03-31 SKK INT Malmö

Domare Moa Persson (6 anmälda hundar) 

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Nougat Des Charmes d´Antan ökl BIR Cert CACIB Champion Äg Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Tikar Klass   Resultat   Ägare
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année ökl BIM Cert CACIB Champion Äg Christel Edvinsson
Veteraner Klass Resultat Ägare
Kecil Vanity Fair vetkl BIR-vet Äg Lise Verburg

  

2019-01-04 SKK INT MY DOG

Domare  Arne Foss, Norge (9 anmälda hundar)

Hanar Klass   Resultat  Ägare
Nougat Des Charmes d´Antan ukl  BIR CACIB Cert Äg Birgitta Bernhed & Amanda Bernhed Uhlén
Tikar Klass   Resultat   Ägare
CH Freetain´s Theres Jothera chkl  BIM CACIB Äg Catharina Hell Lykke
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année ukl BT2 Cert  R-cert Äg Christel Edvinsson
CH Marimia´s Love Story vetkl BT3  Äg Marianne Blomqvist
Veteraner Klass Resultat Ägare
CH Marimia´s Love Story vetkl BIR-vet Äg Marianne Blomqvist

 

2019-01-03 SKK NORDIC SHOW MY DOG

Domare Desserne Sylvie, Frankrike (13 anmälda hundar)

Hanar  Klass   Resultat  Ägare
Nougat Des Charmes d´Antan ukl BIR Cert NORDIC-Cert Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
Noble Nadirs Eugene junkl BH2 R-cert Nordic-R-cert Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
Tikar  Klass   Resultat Ägare 
CH Noble Nadirs Zenobia chkl BIM NORDIC Cert Äg Eva Brattstig
CH Freetain´s Theres Jothera chkl BT2 Nordic R-cert Äg Catharina Hell Lykke
CH Noble Nadirs Zira chkl BT3 Äg Eva Brattstig
Fluffy Bunny Feet´s La Grande Année ukl BT4 Cert Äg Chrillan Edvinsson
Veteraner  Klass   Resultat  Ägare
CH Marimia´s Love Story vetkl BIR-vet  Äg Marianne Blomqvist
 Uppfödargrupp  Klass   Resultat  Ägare
Noble Nadirs kennel   1 HP Äg Birgitta Bernhed / Amanda Bernhed Uhlén
 
 
 

 

Foton från Utställningar

et (3)
5